Každý člověk se snaží ušetřit. Tedy téměř každý. Někteří lidé toho nemají zapotřebí. My ostatní musíme pečlivě dávat pozor, zač vydáme pracně vydělané peníze.
§ Některé hospodyňky pojaly problém šetření chytře.
§ Co mohou, to si doma vyrobí.
Samozřejmě, že to není možné u všeho. Domácí nudle zvládne asi skoro každá hospodyňka, ale ne každá má potřebné předpoklady k tomu, aby si do těsta vyrobila i vajíčko. Zaměříme se raději na ovoce, zeleninu a různé bylinky, které jsou v kuchyni zapotřebí. Samozásobitelstvím se můžete zabývat i v tom případě, že máte malou zahradu. Určitě se tam něco vejde. Nejprve je potřeba vypracovat pěstební plán. Některé plodiny se dají sít docela brzy a pak i celkem brzy sklízet. Udělají tedy místo něčemu dalšímu, co má svou vegetační dobu posunutou.
Pastva nejen pro oči
Pokud se obáváte pustit se do něčeho většího, můžete začít s bylinkami. Bylinky jsou nenáročné a zaberou velice málo místa. Krom toho mají ještě další skvělé vlastnosti
· krásně voní
· hezky vypadají
· čerstvé jsou nejlepší
· dají se usušit na horší časy.
Možná, že už máte na své zahradě vypěstováno a ani o tom nevíte.V poslední době se totiž začínají do našich kuchyní dostávat i některé jedlé plevele. Možná si někteří spotřebitelé různých travin říkají, že by mohlo být ještě hůře, a proto trénují už teď. Pravdou je, že některé plevele jsou už odzkoušené předešlými generacemi. Můžete si například vyrobit
o pomazánku z česnáčku lékařského
o špenát z mladých kopřiv
o prvosenkový salát
o letní salát ze sedmikrásek
o další salát z listů pampelišky – je potřeba používat mladé listy, protože ty starší jsou hořké.
Jestliže máte zahradu, která je větší, můžete se pustit do pěstování ovocných stromků, které jsou také velice nenáročné. Z plodů se dá vyrobit mnoho dobrého a užitečného pro teplou i studenou kuchyni.