Už se Vám také stalo, že jste šli na masáž a paní (někdy ani ne moc milá) Vás sotva hladila a bylo na ní vidět, že má za sebou jen nějaký rychlokurz? Nebo se Vás kosmetička neustále ptala, přejete-li si to, či ono? A kadeřnice vyzvídala, jak že to chcete? Pokud jste odpověděli, že to necháte na ní, tak reakcí bylo, že to záleží na Vás?
Prostě dostat se do rukou opravdového odborníka, a ne jen nějakého absolventa rekvalifikačního kurzu, není jednoduché. Je třeba zkoušet, hledat, pídit se a poptávat po známých.
Asi rok jsme takto absolvovala takovou „tour de voucher“. Kupovala jsem si na různých slevových portálech poukazy na pedikúru, kosmetiku a kadeřnické služby a obcházela různé salony, abych si vybrala, ve kterém se usadím natrvalo. Kupodivu se to povedlo, ale nejdříve jsem se párkrát spálila.
Ono se při tom množství těchto služeb dnes prosadit, není jednoduché. Tak si většina nově začínajících snaží udělat reklamu právě pomocí slevových kuponů.
Nemusíte být zrovna extra zkušení návštěvníci těchto salonů krásy, abyste poznali, zda Vám kosmetička dokáže dobře vyčistit pleť a poradit její vhodné ošetření. A nejen Vás zmordovat, ale také uvolnit masáží obličeje a dekoltu.
U maséra zase čekáte, že najde místa na Vašich zádech, která potřebují více promasírovat a bude u něj hrát nějaká relaxační muzika a ne lokální rádio. A že vycítí, že si chcete odpočinout a ne s ním celou hodinu „prodrbat“.
A od kadeřnice zase čekám nějaký její vlastní nápad a doporučení, jaký střih a délka vlasů by se hodily k mému obličeji. Zvláště, když jsem otevřená jakékoliv změně a nechávám to na ní.
Obzvláště pozor je třeba si dávat v hotelích, kde jsou tyto služby nabízeny jako doplňkové. Už se mi stalo, že mě na kosmetice přivítala paní, která nás obsluhovala u oběda a ta samá mi pak dělala i masáž. No, byla aspoň příjemná a milá.