Po otevření hranic s Německem se snad nenašel Čech, který by tam alespoň jednou nezajel nakoupit, dříve tam lidé jezdili za nákupy pravidelně a kupovali prakticky všechno, od potravin a drogerie, přes elektroniku a nábytek, až po automobily.
Vyplatí se ještě v dnešní době nákupy v Německu?
Někteří lidé, hlavně ti, kteří bydlí v blízkosti Německa, si tyto nákupy nemohou vynachválit, stále převládá názor, že potraviny jsou v Německu levnější, ale hlavně kvalitnější, např. šunka, že obsahuje větší procento masa a menší vody, než jak je tomu v naší republice.
Další věcí, za kterou se Češi do Německa vydávají na nákupy, je oblečení, jsou dokonce organizovány zájezdy přímo do vyhlášených obchodních center, nejznámější obchodní centra najdete v Drážďanech, Regensburgu, Norimberku, ale také třeba v Chemnitzu.
Tyto zájezdy jsou zpravidla pořádány v období, kdy tyto nákupní centra mají ohromné slevy, což bývá několikrát do roka, a to se tam potom oblečení určitě nakoupit vyplatí, když porovnáme, jaké oblečení máme dostupné u nás, že v něm potkáme polovinu města a není kvalitou srovnatelné s oblečením z německých obchodů, není se nad čím rozmýšlet. Budete k tomu ale potřebovat hodně silné nervy, ve dnech velkých slev jsou nákupní centra „narvaná k prasknutí“, a není ani s podivem, že především českými zákazníky.
Stejně jako byly populární nákupy v Německu, které sice už nejsou v tak hojné míře, ale stále přetrvávají, zůstaly populární i nákupy v Polsku.
Většinou už není vidět tolik tržnic, jako tomu bylo dříve, ale obchodníci se přestěhovali do menších obchodních center.
Výhodu to má hlavně v tom, že Češi už snadno i v Polsku zaplatí platební kartou, což dříve na tržnicích bylo nemyslitelné.
Češi tam stále rádi nakupují převážně květiny, věci do zahrady, ale také nábytek.
Naši němečtí i polští sousedé jezdí také na nákupy k nám, a je asi každému jasné, pro co nejčastěji – ANO, JE TO PIVO.