V ochodech je skutečně mnoho rozličných láhví s alkoholem a Calvados rozhodně patří k nim. Jeho původ sahá až na jih Normandie, tudíž Francie. Prakticky se jedná o pálenku, která se vyrábí z jablíček. Má svá pravidla a tím nejzákladnějším je, že se musí nechat minimálně dva roky zrát v dubových sudech. Koho by zajímala spotřeba jablek na tento destilát, tak pokud by se mu povedlo vypít půl litru tohoto moku, požil asi přibližně 9 kilogramů ovoce. Tak nevím, zdali ho teď složí míra alkoholu nebo to, že tolik jablek v životě najednou nesnědl. Výborně se jinak hodí jako aperitiv, digestiv nebo zkrátka jen tak pro zpestření oslav či přátelského posezení. Některé starší, uleželé moky budou připomínat skvělou brandy nebo koňak a podávané s ledem rozhodně obohatí chuťové buňky.
Calvados v Čechách
S tímto skvělým mokem chybu neuděláme ani u nás v Čechách. Protože jablka jsou u nás celkem dobře dostupná, tak by výroba neměla být takový problém. Calvados ve Francii se vyrábí dvoustupňovou destilací zkvašeného jablečného moštu. V České republice se Jablkovice, název je přirozeně podle daného ovoce, vyrábí trochu odlišně. Destilací z jablečného kvasu, z mletých jablek a působením různých druhů kvasinek, které jsou pro tuto výrobu určeny. Když se této skvělé pálence bude věnovat dostatek času a pozornosti, tak lahodný nápoj bude raz dva na světě. Naši jablkovici ovšem nenecháme dozrávat v sudech a to ještě dva roky, to by asi naši koštýři nevydrželi, tak dlouho čekat.
Kvalitní alkohol
Především kvalitní pálenka se přirozeně pozná podle chuti a zhruba 50 % je ideální. Pěkně prohřeje a není přirozeně nijak ředěná vodou. I to se odrazí v ceně a v podstatě si za kvalitní pálenku také tak trochu připlatíme. Na druhou stranu, pokud je to kvalitní alkohol, tak máme jistotu, že si skutečně vychutnáme lahodnou chuť a bez náhražek. Navíc je to vhodný dárek pro milovníky výborných pálenek nebo panáček na vypálení červíků, jak říkávali naši dědečkové.