Pokud nás trápí nějaký zdravotní neduh, většinu jej řešíme dvěma způsoby. Buď naše první cesta vede do lékárny, kde si necháme doporučit konkrétní léky, které pak užíváme a doufáme, že problém ustoupí a zmizí. Nebo se snažíme nemoc pouze vyležet či ji dokonce přecházíme a dál chodíme do školy či do zaměstnání.
Existuje ale i tzv. zlatá střední cesta. Záleží ovšem, jaké zdravotní potíže nás trápí. Pokud se jedná o obyčejnou rýmu, nachlazení, bolest hlavy, únavu a nedostatek energie, nemusíme hned sedět v čekárně u lékaře, kde navíc hrozí riziko, že od spolusedících chytneme nějakou další „bonusovou“ nemoc. Pokud máme běžné zdravotní potíže, můžeme na pomoc povolat přírodní prostředky a zkusit se dostat zpátky do pohody pomocí darů přírody.
Bylinky jako zdravotní záchranáři
Udělejte si vlastní zásobu bylinek na zimu. Vždyť v období zimních chřipek a nachlazení jistě oceníme, že si můžeme udělat vlastní heřmánkový čaj s medem. Léčivé části bylinek jednoduše posbíráme a přebereme. Plesnivé či jinak poškozené části rostlin ihned vyřadíme.
Bylinky pak sušíme ideálně na čerstvém vzduchu (ale nikoliv na přímém slunci), je vhodné použít například síta. Po řádném usušení skladujeme v uzavřených nádobách (kovových se vyvarujeme) mimo sluneční světlo.
Použít můžeme například skleněné nádoby se šroubovacím víkem, někdo má raději jednoduché plátěné pytlíky, které může zavěstit třeba do komory. Samozřejmě nezapomeneme všechny nádoby či sáčky správně popsat! Můžeme si pak i udělat jednoduchý manuál a sepsat si, na které potíže se ta která bylinka hodí.
Když přijde ta správná chvíle, stačí jen sáhnout do vlastních zásob a udělat si voňavý a zdravý odvar. Některé z bylinek jsou vhodné i do koupele, pomoci mohou například v případě, že potřebujeme uvolnit ztuhlá záda nebo máme nepříjemné křeče.